WYSZUKIWARKA

 
wpisz szukaną frazę i wybierz obszar poszukiwańSzukaj w:               
Banner dostawaBlue 1 newRegion new

Informacje

Rola zespołów parafialnych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej na obszarze aglomeracji łódzkiej w latach 1945–2006.
Autor:

Rola zespołów parafialnych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej na obszarze aglomeracji łódzkiej w latach 1945–2006.

Krajobraz sakralny
---
Książka niedostępna

Odkąd istniały miasta, jedną z pierwszych budowli pojawiających się w ich przestrzeni, były świątynie. Współtworzyły one miejski krajobraz i kształtowały panoramę. Gdy ich brakowało, pojawiała się pustka.
Niestety, ostatnie lata, wraz z gwałtownym postępem cywilizacyjnym i zazwyczaj żywiołowym rozwojem terenów zurbanizowanych, przyniosły również degenerację przestrzeni. Przerwana została, funkcjonująca od wieków, ciągłość narastania tkanki miejskiej. We współczesnych osiedlach brak jest takich pojęć, jak: ulica, plac, podwórko. Utraciły swoje miejsce także budowle tworzące tożsamość przestrzeni, będące jej wyróżnikiem. Współcześnie w miastach coraz rzadziej dostrzegamy kościoły. Częściej również ich miejsce w strukturze jest dziełem przypadku.
Prezentowana książka nakreśla krajobraz sakralny Łodzi i pobliskich miast, tworzących aglomerację łódzką. Podejmuje również próbę wskazania przyczyn, które sprawiły, iż  świątynie niejednokrotnie nie stanowią już ważnych elementów struktury miasta i jego panoramy.
Niezbędne stało się osadzenie krajobrazu sakralnego omawianego obszaru w kontekście historycznym. Na przestrzeń współczesnych miast wpłynęły bowiem poprzednie pokolenia i postawione przez nie świątynie, także te już dzisiaj nie istniejące. Szczególną rolę odegrało XIX stulecie, pozostawiając świadectwa kultury i religii czterech narodowości: Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan.


Szczegóły książki:
Ilość stron:218
Format:165 x 235 mm
Oprawa:miękka
ISBN:978-83-61253-42-6
EAN:9788361253426
Waga:0 g

Książki o podobnej tematyce:



Klienci, którzy kupili tę książkę, kupili również:

×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu oraz Polityki Ochrony Prywatności (RODO) w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?