MENU
Powrót do strony głownej
Wszystkie tytuły   |   Nowości   |   Polecamy   |   Promocje   |   Zapowiedzi

Wyszukiwarka

 
wpisz szukaną frazę i wybierz obszar poszukiwańSzukaj w:               
Blue 3 newBlue 2 newBlue 1 new

Informacje

W kręgu rodowym „Cioci Antosi” Michaliny z Lubiczankowskich Wieszeniewskiej

W kręgu rodowym „Cioci Antosi” Michaliny z Lubiczankowskich Wieszeniewskiej

---
Książka niedostępna

Książka poświęcona jest Michalinie Leonildzie z Lubiczan­kowskich Wieszeniewskiej, pseudonim konspiracyjny: „Ciocia Antosia” vel „Ciotka Antosia”, która w ramach organizacji tzw. „Ciotek” działających z ramienia Komendy Głównej Armii Krajowej opiekowała się zrzucanymi z Anglii do Polski „cichociemnymi” podczas drugiej wojny światowej.

 

Zamówienia prosimy kierować bezpośrednio na adres e-mail Autora:
k.cwiertniewski@op.pl, bądź na numer telefonu 42 687 02 90

 

Przedstawiono tu także niezwykle interesujące, a zara­zem dramatyczne dzieje bliższej i dalszej rodziny Micha­liny: Lubiczankowskich, Piereświet Sołtanów i Jeleńskich z Białorusi oraz Chomskich z Litwy. Sięgnięto też do historii rodziny męża Michaliny, Czesława: Wieszeniew­skich, Kaweckich, Szokal-Ejgirdów i Nowaków.

Treść książki oparta jest na materiałach archiwalnych przechowywanych w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Wykorzystano w niej również różne zbiory prywatne,  oraz relacje osób, które znały Michalinę i jej krewnych, zgromadzono bogatą kolekcję zdjęć.

Książka zawiera dwa obszerne fragmenty pamiętników. W pierwszym z nich ciotka Michaliny Bronisława Chomska opisuje uwięzienie jej rodziny za udział w powstaniu styczniowym i życie na zesłaniu w Karelii na północy Rosji. Obserwujemy wysiłki wywiezionej tam polskiej inteligencji o utrzymanie  polskiej kultury, tradycji i religii oraz zachowanie  godności i honoru. Poznajemy też postać zesłanego do Karelii Edwarda Pawłowicza, malarza, pamiętnikarza i późniejszego kustosza lwowskiego Ossolineum.

W drugim pamiętniku  kuzynka Michaliny Antonina Chomska przedstawia swoją podróż poprzez Konstantynopol i Grenoble, uciekając z Rostowa do Polski przed rewolucją 1917/1918 roku.

Śledząc losy protoplastów „Cioci Antosi”, mamy możność zapoznać się z realiami życia w XIX wieku na terenach ówczesnych Kresów Rzeczpospolitej.

 Za sprawą pradziada Michaliny poznajemy historię Szarogrodu k/Mohylewa Podolskiego na Ukrainie  i Niemirowa oraz organizację ówczesnego szkolnictwa na tych ziemiach. 

Czytając o losach jej dziada, który studiował medycynę w Wilnie, stykamy się z  przebiegiem demokratycznego spisku studenckiego, związanego z Szymonem Konarskim.

Z kolei za pośrednictwem ojca Michaliny, również studenta medycyny,  mamy możność zetknięcia się z działalnością studenckiego ruchu socjalistycznego, powiązanego z Ludwikiem Waryńskim.

Nie mniej ciekawie została przedstawiona postać Mikołaja Wieszeniewskiego, stryja męża „Cioci Antosi”, malarza akwarelisty, niezwykle uzdolnionego człowieka żyjącego w Samarkandzie, który mimo usilnych starań nigdy nie uzyskał polskiego obywatelstwa. Oskarżony przez NKWD o rzekome szpiegostwo, zmarł w tamtejszym więzieniu.

Książkę zamykają dwie relacje osób ze spokrewnionej z „Ciocią Antosią” rodziny Halcewicz-Pleskaczewskich. Są nimi:

- pamiętnik Józefa Pleskaczewskiego, pochodzącego z ziemiańskiej rodziny kresowej, o bogatych tradycjach patriotycznych. Autor przedstawia w nim życie we dworkach na kresach wschodnich, szkolnictwo na tych terenach oraz walkę polskiej armii ochotniczej z Armią Czerwoną w czasie pierwszej wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej, w których uczestniczył za młodu jako kawalerzysta. Dalsza część pamiętnika  zawiera opis aresztowania Pleskaczewskiego za działalność w ZWZ, torturowania  go przez NKWD w czasie przesłuchań oraz gehennę podczas uwięzienia w Gorkiem. Uwolniony na mocy amnestii, po ciężkiej poniewierce i przebyciu tyfusu Pleskaczewski wstępuje do Armii Andersa jako  opiekun junaków. Z nimi przebywa wędrówkę poprzez Azję, Afrykę  z powrotem do Europy, by w 1946 roku powrócić do Polski.

- wspomnienia siostrzenicy Józefa Pleskaczewskiego Haliny Jodko – Kaminskiej. Autorka przedstawia w nich koleje losu swojej ziemiańskiej rodziny osiadłej na Kresach, mającej już doświadczenia z wywózki na Syberię w dwóch kolejnych pokoleniach, która w roku 1941 ponownie została wywieziona przez władzę radziecką, tym razem do Kazachstanu; najpierw do kołchozu, a później na budowę do obozu pracy.

 


Szczegóły książki:
Ilość stron:296
Format:150 x 210
Oprawa:twarda płócienna z obwolutą
ISBN:978-83-7729-160-3
EAN:9788377291603
Waga:0 g
Spis treści (txt):Zobacz spis treści
Fragment ksiązki (pdf):Zobacz fragment książki

Książki o podobnej tematyce:Klienci, którzy kupili tę książkę, kupili również:

×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu oraz Polityki Ochrony Prywatności (RODO) w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?