MENU

WYSZUKIWARKA

 
wpisz szukaną frazę i wybierz obszar poszukiwańSzukaj w:               
Blue 1 newBlue 2 newBlue 3 new

Informacje

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku

---

Podaj swój adres email:

Książka Tunele kolejowe w Polsce do 1945 roku prezentuje historię budowy i eksploatacji tuneli kolejowych na terenie Polski w obecnych granicach. Omówienie technologii budowy 25 tuneli (z czego 17 powstało w Prusach, 6 w Galicji, 1 w Królestwie Polskim i 1 w odrodzonej Polsce) przedstawiono na tle problematyki XIX wiecznego budownictwa tunelowego w regionie Alpejskim.

W książce opisano zarówno budowę dwóch najtrudniejszych realizacji tunelowych w Rydułtowach oraz w Łupkowie, których budowa trwała 5 i 6 lat, jak i demontaż tunelu w Wałbrzychu pod górą Brzezinka w latach 30. XX wieku. Przedstawiono budowę najdłuższego górskiego tunelu w Polsce (1605 m) pod Małym Wołowcem Wałbrzychu, gdzie zastosowano nowoczesne, szwajcarskie wiertarki hydrauliczne systemu Brandta. Opisano także tunele powstałe na kolei szerokotorowej w Uniejowie-Rędzinach koło Miechowa, jak i wąskotorowy tunel w Szklarach koło Rzeszowa.   

Obok tuneli budowanych metodami górniczymi, zaprezentowano także tunele miejskie, budowane metodami odkrywkowymi w Bielsku-Białej, Toruniu i tunel kolei średnicowej w Warszawie.

Książka powstała głównie na podstawie materiałów źródłowych zdeponowanych między innymi w archiwach w Berlinie, Warszawie i Wiedniu. Tekst uzupełniają liczne ilustracje i plany sytuacyjne omawianych obiektów. 


Szczegóły książki:
Ilość stron:
Format:205 x 290
Oprawa:Twarda
ISBN:978-83-7729-509-0
EAN:9788377295090
Waga:0 g

Książki o podobnej tematyce:Klienci, którzy kupili tę książkę, kupili również:

×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu oraz Polityki Ochrony Prywatności (RODO) w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?